Soustředění žáků a dorostenců 2017

Ve dnech 26.-29. října se konalo soustředění mladých hasičů na Horní Bečvě v chatě Brian. Soustředění se zúčastnilo 18 žáku, 5 dorostenců a 6 vedoucích.

V plánu bylo mnoho venkovních her,

střelba ze vzduchovky, orientační běh, nácvik na branný závod, stezka odvahy, rozdělávaní ohně pomocí křesadla, návštěva profesionálních hráčů airsoftu a jejich ukázka zbraní, komunikace pomocí radiostanic, základy první pomoci, základy požární taktiky a požární prevence, a také společenské stolní hry.

Ve čtvrtek jsme měli sraz v 9:00 na hasičské zbrojnici. Po shledání všech účastníku tohoto soustředění jsme vyrazili v konvoji 4 aut směr Horní Bečva. K chatě Brian jsme dorazili kolem 10 hodiny dopolední. Děti měly čas do oběda se ubytovat a seznámit se s prostředím. V odpoledních hodinách jsme vyrazili na menší procházku po okolí, kde jsme sbírali různé lehko zapálitelné látky (např. břízovou kůru, chmýří, pryskyřici). Poté jsme si ukázali, jak rozdělat oheň pomocí křesadla. Následovala večeře, u které jsme se všichni pořádně najedli. Po večeři děti dostaly volno, kdy někteří zavítali na pokoje a jiní zas dali přednost různým společenským hrám.

V pátek o půl 8 ráno proběhl budíček a následná rozcvička, kde se děti pořádně protáhly a vyběhly i kousek sjezdovky. Po snídani byla nachystaná ukázka hašení oleje vodou, aby děti věděly, jak rozžhavený olej může být nebezpečný, a také jak by se měly správně zachovat při hašení tohoto druhu požáru. Také byla připravena ukázka reakce mouky s ohněm, kde se mouka lehce dokáže vznítit se vzduchem. Byly připravené i další ukázky, jenže kvůli deštivému počasí se musely zrušit a musela se vymyslet jiná zábava vevnitř v budově. Kdy se děti dozvěděly, na jakém principu fungují radiostanice a vyzkoušely si, jak se má správně komunikovat mezi sebou. Rovněž dostaly základy důležité první pomoci, a také se dozvěděly něco málo o požární taktice a s jakými různými záludnostmi se hasiči setkávají. Odpoledne přijela profesionální jednotka z airsoftového týmů. Kde kluci předvedli svou sbírku zbraní, popsali funkčnost a jejich ovládatelnost a použití. Po prohlídce a vyzkoušení byla připravena ukázka policejního zásahu na vytažení osoby z auta a následné zatčení. Dále nám příslušník PČR z řad vedoucích, ukázal taktiku, jak se správně postupuje při průzkumu neznámých objektů.

V sobotním dni, kvůli velmi nepříznivému počasí proběhlo menší protažení a rozcvička v hlavním sále. Dopoledne jsme hráli hry ve formě pantomimy. A po obědě jsme ve hrách pokračovali. V průběhu her někteří vedoucí po každodenním upozorňování dětí, aby měli pořádek ve svých pokojích, provedli letecký den.

V neděli jsme po snídani, uklidili celou chatu a vlastní pokoje. Každý se sbalil a všechny věci se uložily do aut, odešlo se na oběd, kde děti kvůli menší komplikaci s elektřinou netrpělivě čekali na hranolky. Po vydatném obědě se vytvořilo vzpomínkové hromadné foto a odjelo se zpátky domů.

I když nám počasí vůbec nevyšlo a neuskutečnilo se plno naplánovaných aktivit, tak i tak se děti dokázaly zabavit a snad se budou i dále těšit na další soustředění.